Kontakt | www.alandpost.com

Kontakt

Det är lätt att komma i kontakt med Åland Post. Här nedanför följer några alternativa sätt att nå oss:

Växel/kundtjänst

Jobbansökningar

Postadress/faktureringsadress

Åland Post Ab 
PB 1000 
AX-22111 MARIEHAMN 
ÅLAND, Finland

Fakturor kan även e-postas till redovisning@alandpost.com

Besöksadress huvudkontoret i Sviby, Jomala

Åland Post
Flygfältsvägen 10 
Sviby, 22111 Mariehamn

E-handel

Johanna Remmer (SV/EN)
Key Account Manager
+358 18 636 755
johanna.remmer@alandpost.com
Mats Polviander (SV/EN/FI)
Business Area Manager Pack & Distribution
+358 18 636 738
mats.polviander@alandpost.com
Marina Vierikko (FI/SV/EN)
Customer Solution Specialist
+358 18 636 754
marina.vierikko@alandpost.com
Ann Sande-Ketola (SV/FI/EN)
Sales and Customer Support Manager
+358 18 636 676
ann.sande-ketola@alandpost.com

Print- och digitala lösningar

Björn Tennström (SV/FI/EN)
Sales Manager
+358 40 732 5843
bjorn.tennstrom@alandpost.com
Ann Sande-Ketola (SV/FI/EN)
Sales and Customer Support Manager
+358 18 636 676
ann.sande-ketola@alandpost.com

Frakt och logistik

Thomas Fagerstedt
Sales Manager
+358 18 636 683
thomas.fagerstedt@alandpost.com
Bethina Bergman
Sales
+358 18 636 684
bethina.bergman@alandpost.com
Dan Johansson
Business Area Manager
+358 18 636 720
dan.johansson@alandpost.com
Stefan Bäcklund
Transport planner
+358 18 636 725
dispatch.fi@alandpost.com
Riikka Myllys
Transport planner
+358 18 636 725
dispatch.fi@alandpost.com
Toni Ruusumo
Transport planner - Turku
+358 18 636 712
dispatch.fi@alandpost.com
Sofie Falenius
Transport planner
+358 18 636 728
dispatch.se@alandpost.com
Jonas Karlsson
Transport planner
+358 636 719
jonas.karlsson@alandpost.com
Carola Finnäs
Customs broker
+358 18 636 727
spedition@alandpost.com
Patrick Hildén
Customs broker
+358 18 636 727
spedition@alandpost.com
Johanna von Wetter-Rosenthal
Operations Manager
+358 18 636 721
johanna.wetter@alandpost.com
Django Palmer
Django Palmer
Customs broker
+358 18 636 717
spedition@alandpost.com

Employees, environment and society

Johan Sundblom
CFO, responsible for environment and society
+358 18 636 621
johan.sundblom@alandpost.com
Monika Råstedt
Environmental Manager
+358 18 636 688
monika.rastedt@alandpost.com
Marika Lindström
CHRO
+358 18 636 714
marika.lindstrom@alandpost.com